top of page

newsletter

kartka - święta.jpg

Szanowni Państwo,

​

W dniu 10 grudnia br. odbyÅ‚o siÄ™ Walne Zebranie CzÅ‚onków Stowarzyszenia na Rzecz Klastra PrzemysÅ‚owego Dawnych Terenów COP.

Oprócz absolutorium udzielonego ZarzÄ…dowi Klastra COP, poÅ‚Ä…czono dwa organy nadzorcze tj. RadÄ™ NadzorczÄ… oraz KomisjÄ™ RewizyjnÄ… w jeden organ – RadÄ™ NadzorczÄ… - wybierajÄ…c jego nowy skÅ‚ad osobowy.

 

Obecny skład Rady Nadzorczej to:

​

  • p. dr inż. Janusz Sobieraj – PrzewodniczÄ…cy RN

  • p. Henryk BaraÅ„ski – WiceprzewodniczÄ…cy RN

  • p. Marcin Chrobak – WiceprzewodniczÄ…cy RN

  • p. Edward PÅ‚usa – CzÅ‚onek RN

 

Przyjęto kilka zmian w Statucie Klastra COP oraz zatwierdzono program rozwoju Klastra COP do końca roku 2023.

​

Poniżej przedstawiamy skrót zaÅ‚ożeÅ„ programowych Klastra COP na najbliższe lata

Podstawowe kierunki działania Klastra COP

 

  1. Budowa grup przedsiÄ™biorstw zainteresowanych podejmowaniem projektów biznesowych w ramach Klastra COP: wspólne przedsiÄ™wziÄ™cia produkcyjne, wdrażanie technologii, poszukiwanie rynków zbytu, handel krajowy i miÄ™dzynarodowy, organizacja grup interesów jedno i wielobranżowych w kierunku wspóÅ‚pracy krajowej i miÄ™dzynarodowej.
     

  2. Tworzenie miÄ™dzynarodowej sieci powiÄ…zaÅ„ biznesowych i organizacji wÅ‚asnej sieci partnerskiej pod nazwÄ… „MiÄ™dzynarodowa Grupa COP” w krajach o dużym potencjale rozwijajÄ…cych siÄ™ rynków.
     

  3. Organizacja, w oparciu o poszczególnych partnerów zagranicznych, kilku organizacji na wzór Klastra COP, integrujÄ…cych lokalnych przedsiÄ™biorców z zagranicy, zainteresowanych wspóÅ‚pracÄ… z polskimi przedsiÄ™biorstwami, samorzÄ…dami, uczelniami oraz innymi czÅ‚onkami Klastra COP.
     

  4. Propagowanie wiedzy na temat historii gospodarczej Polski, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem historii COP oraz osiÄ…gnięć premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
     

  5. Przygotowywanie rynków zbytu i wspóÅ‚pracy gospodarczej dla czÅ‚onków Klastra COP
     

 

ORGANIZACJA

 

   Budowa organizacji klastra COP, ze wzglÄ™du na brak odpowiednio wysokich Å›rodków finansowych, znajduje siÄ™ od dwóch lat w trakcje zmiany strukturalnej.

Ograniczenia finansowe skutkujÄ… brakiem możliwoÅ›ci zatrudnienia odpowiedniej iloÅ›ci pracowników zwiÄ…zanych z zarzÄ…dzaniem zarówno biurem klastra jak i sekcjami branżowymi.

​

   Zatrudnienie koordynatorów klastrowych sekcji branżowych rozwiÄ…zaÅ‚oby problem bieżącej komunikacji z czÅ‚onkami klastra, których można byÅ‚oby pozyskać do wspólnych przedsiÄ™wzięć. JednoczeÅ›nie zauważa siÄ™ brak zainteresowania czÅ‚onków Klastra organizowaniem siÄ™ w takie grupy branżowe i formowaniem grup konsorcjalnych do realizacji wspólnych projektów.

​

   MajÄ…c na uwadze powyższe uwarunkowania, w sposób naturalny podjÄ™to decyzjÄ™ o porzuceniu koncepcji ustrukturyzowania klastra w oparciu o sekcje branżowe na rzecz rozwoju struktury klastra w oparciu o  organizowane konkretne grupy projektowe.

Komitety sterujące takich grup takie powinny być zorganizowane w oparciu o osoby oddelegowane do nich przez strony zainteresowane projektem.

   W zależnoÅ›ci od specyfiki i formy planowanych projektów grupa powinna być zorganizowana na bazie umowy konsorcjum lub innych umów cywilno-prawnych pomiÄ™dzy stronami.

Preferowaną funkcją Klastra COP (Stowarzyszenia) w takich grupach powinna być funkcja Koordynatora projektu.

​
 

Międzynarodowa Grupa COP (MGC)

 

  Niezależnie od pojawiajÄ…cych siÄ™ koncepcji projektów biznesowych proponowanych czÅ‚onkom klastra, zarzÄ…d podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o sukcesywnym tworzeniu MiÄ™dzynarodowej Grupy COP zÅ‚ożonej z sieci partnerów klastra w wielu miejscach za granicÄ….

Taka forma dziaÅ‚alnoÅ›ci umożliwi klastrowi proponowanie bogatej oferty rozwojowych idei biznesowych czÅ‚onkom klastra, którzy sÄ… zainteresowani ekspansjÄ… zagranicznÄ… i zwiÄ™kszaniem obrotów we wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej.

  Partnerzy zagraniczni Klastra COP sÄ… powiÄ…zani ze Stowarzyszeniem umowami o wspóÅ‚pracy lub innymi umowami, umożliwiajÄ…cymi podejmowanie skoordynowanych dziaÅ‚aÅ„ przy planowaniu i realizacji klastrowych projektów w skali miÄ™dzynarodowej.

 

 

Cele działania sieci partnerskiej Klastra COP w ramach Międzynarodowej Grupy COP

 

  1. Utworzenie silnej partnerskiej grupy podmiotów zagranicznych i polskich (przedsiÄ™biorstw, przedsiÄ™biorców, przedstawicieli handlowych i innych jednostek oraz organizacji) zwiÄ…zanej z handlem miÄ™dzynarodowym, produkcjÄ… oraz konsultingiem. Wypracowanie trwaÅ‚ych i silnych mechanizmów wspóÅ‚pracy pomiÄ™dzy podmiotami Å›rodowiska biznesowego partnerów zagranicznych z polskimi firmami Klastra COP powiÄ…zanymi zwartymi Å‚aÅ„cuchami kooperacji i wspóÅ‚pracy biznesowej.
     

  2. Planowanie i realizacja wspólnych przedsiÄ™wzięć polsko-zagranicznych majÄ…cych na celu rozwój gospodarczy i spoÅ‚eczny przedsiÄ™biorstw, uniwersytetów i samorzÄ…dów lokalnych, regionów Rzeczpospolitej Polskiej oraz podmiotów zrzeszonych w ramach Klastra COP i jego siostrzanych organizacji klastrowych za granicÄ….
     

  3. Efektywne poszukiwanie partnerów handlowych w kraju i za granicÄ… dla podmiotów oferujÄ…cych swoje produkty i usÅ‚ugi w ramach MiÄ™dzynarodowej Grupy COP, nadzór nad logistycznÄ… sferÄ… realizacji zamówieÅ„ i dostaw produktów, organizacja procesów zakupowo-sprzedażowych od fazy zapytaÅ„ ofertowych aż do momentu zakoÅ„czenia rozliczeÅ„ finansowych.
     

  4. Propagowanie oraz wykorzystanie możliwoÅ›ci biznesowych zwiÄ…zanych z inicjatywÄ… Trójmorza.
     

  5. Konsolidacja oferty usÅ‚ugowej i handlowej podmiotów Grupy COP w ramach ubiegania siÄ™ o kontrakty przewyższajÄ…ce wielkoÅ›ciÄ… potencjaÅ‚ realizacyjny pojedynczych firm.
     

  6. Wspólne ksztaÅ‚towanie strategii rozwoju poÅ›rednictwa handlowego na rynkach, na których dziaÅ‚a MiÄ™dzynarodowa Grupa COP.
     

  7. Wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarach rozwoju Międzynarodowej Grupy COP

 

 

Sposoby realizacji celów przez Klaster COP w ramach MiÄ™dzynarodowej Grupy COP

 

  • tworzenie dogodnych warunków dla organizacji klastrowych przedsiÄ™wzięć gospodarczych, w tym dla lokalizowania przedsiÄ™biorstw produkcyjnych, start-upów, firm handlowych i innych na rynkach dziaÅ‚ania MGC

 

  • tworzenie oÅ›rodków consultingowych oraz hubów biznesowych skierowanych na dziaÅ‚alność handlowÄ… i magazynowÄ… w strefie dziaÅ‚ania lokalnych organizacji klastrowych COP, proponujÄ…cych korzystne warunki zawierania polsko-zagranicznych transakcji biznesowych

 

  • synergiczne poÅ‚Ä…czenia i wykorzystanie potencjaÅ‚u osób i przedsiÄ™biorstw oraz innych jednostek i organizacji tworzÄ…cych MGC, celem wspólnego przygotowywania, koordynacji i realizacji projektów biznesowych, w szczególnoÅ›ci o charakterze handlowym
    i produkcyjnym, rozwijania rynków zbytu dla wspomagania rozwoju podmiotów MGC

 

  • pozyskanie grupy podmiotów inwestycyjnych do wspierania oraz inicjowania, od strony finansowej, projektów klastrowych MGC

 

  • wymiana wiedzy i ofert wspóÅ‚pracy regionalnego biznesu w różnych branżach w tym: maszynowej, metalowej, rolniczej i innych oraz propozycji wymiany wiedzy i doÅ›wiadczeÅ„ pomiÄ™dzy organizacjami pozarzÄ…dowymi

 

  • organizacja cyklicznych przedsiÄ™wzięć promujÄ…cych regionalne specjalnoÅ›ci oraz lokalnych przedsiÄ™biorców celem nawiÄ…zania kontaktów biznesowych, podjÄ™cia wspólnych przedsiÄ™wzięć kooperacyjnych i innych

 

  • organizowanie i przedstawianie możliwoÅ›ci oraz zachÄ™t dla lokalizacji polsko-zagranicznych przedsiÄ™biorstw na terenach dziaÅ‚ania MGC oraz w Polsce

 

  • nawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy przez samorzÄ…dy lokalne MGC z samorzÄ…dami zrzeszonymi w Klastrze COP

 

  • promocja polskiej kultury oraz biznesu

 

  • utworzenie silnego oÅ›rodka Polonii zjednoczonej wokóÅ‚ wspólnych celów dziaÅ‚alnoÅ›ci biznesowej

 

  • skupienie, wokóÅ‚ idei wspólnych interesów oraz historycznych wiÄ™zi, osób bÄ™dÄ…cych wspóÅ‚czesnymi autorytetami utożsamianymi z pozytywnymi wzorcami wspóÅ‚pracy gospodarczej i miÄ™dzynarodowej

 

​

PLANY W PERSPEKTYWIE KRÓTKOTERMINOWEJ

 

  W bieżącej dziaÅ‚alnoÅ›ci, oprócz rozwijania koncepcji projektów biznesowych proponowanych czÅ‚onkom klastra, zarzÄ…d bÄ™dzie nadal prowadziÅ‚ prace nad tworzeniem miÄ™dzynarodowej sieci powiÄ…zaÅ„ biznesowych i organizacji wÅ‚asnej sieci partnerskiej w krajach o dużym potencjale rozwijajÄ…cych siÄ™ rynków.

 

  Pozytywny odbiór tego kierunku wÅ›ród przedsiÄ™biorców klastra potwierdza sÅ‚uszność obranej strategii. Wzbogacenie oferty klastra, organizacji przedsiÄ™wzięć miÄ™dzynarodowych na rynkach o dużym potencjale rozwojowym przyciÄ…ga coraz wiÄ™cej zainteresowanych co dobrze rokuje na przyszÅ‚e lata.

​

  W perspektywie 1-2 lat planuje siÄ™ rozszerzenie sieci MGC o partnerów w nastÄ™pujÄ…cych krajach: Senegal, RPA, Ghana, WÄ™gry, Czechy, Izrael.

Na bazie partnerów w Gwinei oraz Beninie, a nastÄ™pnie w Senegalu, planuje siÄ™ utworzenie organizacji biznesowej siostrzanej wzglÄ™dem Klastra COP w Polsce, w formie organizacyjnej odpowiadajÄ…cej grupom klastrowym w Burkina Faso oraz Wybrzeżu KoÅ›ci SÅ‚oniowej.

 

  Klaster COP bÄ™dzie dążyÅ‚ do ostatecznego uzgodnienia i podpisania umowy dotyczÄ…cej utworzenia WAPDP oraz w jej ramach, do utworzenia niedużych oÅ›rodków/stref gospodarczych na terenie lokalnych samorzÄ…dów, dla polskich przedsiÄ™biorstw, które pragnÄ… rozwijać swój potencjaÅ‚ w oparciu o kraje afrykaÅ„skie.

​

  Niezależnie od dziaÅ‚alnoÅ›ci statutowej, Stowarzyszenie bÄ™dzie kÅ‚adÅ‚o nacisk na projekty biznesowe oferowane czÅ‚onkom Klastra COP, które powinny obejmować przede wszystkim:

 

  • organizacjÄ™ projektów typu j.v. w krajach Afryki Zachodniej celem podjÄ™cia produkcji spożywczej i innej, w oparciu o polskie technologie, z przeznaczeniem produktów na rynki lokalne oraz na rynek polski.

 

  • pomoc w ekspansji zagranicznej w tym: poszukiwania partnerów gospodarczych, zawiÄ…zywanie spóÅ‚ek j.v. z udziaÅ‚em polskich podmiotów celem podejmowania wspólnej produkcji, handlu i innych kierunków dziaÅ‚alnoÅ›ci

 

  • analizÄ™ chÅ‚onnoÅ›ci rynków zagranicznych pod wzglÄ™dem eksportu polskich produktów

 

  • poszukiwanie technologii dla polskich przedsiÄ™biorstw

 

  • organizacjÄ™ wspólnych polsko-zagranicznych organizacji biznesowych celem zwiÄ™kszenia potencjaÅ‚u rynkowego Klastra COP

 

  • poszukiwanie inwestorów zainteresowanych inwestowaniem w polskie przedsiÄ™biorstwa

 

  • poszukiwanie atrakcyjnych ofert inwestowania dla polskich przedsiÄ™biorstw, uÅ‚atwieÅ„ i zachÄ™t inwestycyjnych od samorzÄ…dów zagranicznych

 

  • usÅ‚ugi konsultingowe dla czÅ‚onków Klastra COP przy certyfikacji produktów na rynkach lokalnych oraz dla przedsiÄ™biorstw zza granicy pragnÄ…cych otworzyć swoje spóÅ‚ki w Polsce i innych krajach, gdzie dziaÅ‚a MGC

bottom of page